Czy pellet jest ekologiczny?
Zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatyczne to tematy, o których mówi się coraz więcej i to nie tylko w środowisku ekologów. Obecnie przeciętny obywatel ma świadomość, jak zmienia się klimat i jakie działania należy podjąć, by spowolnić globalne ocieplenie. Jednym ze wspomnianych działań jest wymiana starych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne.
Ekologiczne źródło ciepła w budynku
Domy jednorodzinne można ogrzewać z wykorzystaniem rozmaitych metod. Może to być piec węglowy, piec olejowy, ogrzewanie gazowe, elektryczne, kominkowe, może to być wreszcie powietrzna pompa ciepła albo ogrzewanie biomasą. Możliwości jest wiele, ale tylko kilka spotyka się z uznaniem ekologów, w tym ostatnie spośród wymienionych. Biomasa, czyli pellet drzewny, słomiany czy słonecznikowy, to paliwo, które w ostatnich latach zdobyło ogromną popularność.
O powodach popularność pelletu można mówić długo. Producent pelletu skrupulatnie opisuje zalety opału na swojej stronie internetowej. Zamawiając pellet prosto z tartaku, powinniśmy otrzymać paliwo grzewcze dokładniej takiej jakości, o jakiej wspomina producent. W przydomowych kotłowniach najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny, czyli powstały ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Zręby i wióry powinny być pozyskiwane z drewna dokładnie okorowanego, zdrowego, wolnego od pleśni i zabrudzeń. Tylko starannie wyselekcjonowany materiał pozwoli na produkcję wysokojakościowego opału.
Pellet drzewny a ekologia
To, iż pellet jest paliwem ekologicznym, zaliczamy do jego największych zalet. Warto jednak rozwinąć ten temat i dokładnie wyjaśnić, dlaczego ogrzewanie biomasą uznawane jest za ekologiczne.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że pellet powstaje z części roślinnych. Rośliny rosną na powierzchni ziemi, można je ponownie posiać/posadzić, a tym samym zaliczyć do materiałów odnawialnych. Wykorzystując odpady drzewne, słomę zbóż czy łupiny słonecznika, nie wykorzystujemy złóż kopalnianych i nie przyczyniamy się do degradacji środowiska. Oczywiście należy też wspomnieć, że producent pelletu korzysta z odpadów, czyli materiału poprodukcyjnego. Drzewa nigdy nie są ścinane z myślą o produkcji pelletu. Ścinane są w innym celu, a dopiero odpady, które gromadzą się podczas obróbki drewna, służą do produkcji pelletu.
Pellet drzewny uznajemy za ekologiczny również dlatego, że w procesie jego spalania nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu. Spalając dobrej jakości pellet, nie czujemy przykrego zapachu, nie musimy obawiać się o czystość powietrza. A co najważniejsze, emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, a innych substancji uznawanych za szkodliwe – ograniczona do minimum.
Pellet hurtownia – ekologiczny opał w przystępnej cenie
Pelletu nie warto zamawiać nie na składzie opału, najlepiej zamówić go prosto od producenta. Wyjdzie taniej, poza tym będziemy mieli pewność, że jest to opał dobrej jakości. Dlaczego? Ponieważ wcześniej możemy zamówić worek opału do testów, a gdy przejdzie je pomyślnie – kupić pellet na cały sezon grzewczy. Ceny pelletu są porównywalne do cen ekogroszku.