Blog

Miotła zbożowa i jej zwalczanie w uprawach rzepaku ozimego

Istnieje wiele rodzajów chwastów, które potrafią być bardzo uciążliwe i w znaczący sposób ograniczją rozwój roślin uprawnych.

Przykładem takiego niechcianego szkodnika jest miotła zbożowa. Ta jednoroczna roślina zalicza się do rodziny wiechlinowatych. Bardzo często pojawia się ona w uprawach zbóż jarych oraz ozimych, takich jak na przykład rzepak. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że istnieją specjalne preparaty, dzięki którym można skutecznie pozbywać się tej niechcianej rośliny z upraw. Wystarczy tylko przeprowadzić opryski z wykorzystaniem odpowiednich dawek stosownych substancji.

Miotła zbożowa i jej zwalczanie w uprawach rzepaku ozimego

Co warto wiedzieć o miotle zbożowej i jej usuwaniu ze zbóż?

Wspomniana wyżej roślina jest bardzo szkodliwa, ponieważ silnie konkuruje ze zbożami zmniejszając dostęp do wody i składników odżywczych znajdujących się w glebie. Zignorowanie tego problemu może doprowadzić do znaczącego ograniczenia plonów. W związku z tym konieczna jest skuteczna likwidacja takich chwastów, przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój roślin uprawnych. Na szczęście wiele preparatów działa selektywnie i likwiduje chwasty, nie zagrażając rzepakowi.

Dobrym pomysłem jest stosowanie działań zapobiegawczych, takich jak wysiewanie materiału wysokiej jakości, dokładne czyszczenie sprzętu rolniczego czy też oczyszczanie brzegów pól z chwastów, które wschodzą. Jeśli jednak miotła zbożowa pojawi się w uprawach to dobrym wyjściem jest zastosowanie oprysków bazujących na gramnicydach. Są to substancje, które powodują bardzo szybkie obumieranie chwastów. Są one błyskawicznie wchłaniane przez miotłę zbożową, a pełen efekt chwastobójczy można zauważyć już po kilku tygodniach.

Można zauważyć, że https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-samosiewow-zboz-oraz-innych-chwastow-jednolisciennych-w-rzepaku/ potrafi być sporym problemem. Na szczęście w Polsce działa wiele stacjonarnych oraz internetowych sklepów z artykułami dla rolników. Można w nich znaleźć sporo preparatów przeznaczonych do walki z miotłą zbożową oraz innymi chwastami. Nikt nie powinien mieć problemów z dostępem do takich środków.