Biznes

Łożyska kulkowe i wałeczkowe w obudowach

Łożyska są kluczowym elementem wielu różnych urządzeń, maszyn, występują w różnych kształtach, formach.

Najczęściej wykorzystywane są łożyska kulkowe, dostępne są także łożyska posiadające wałeczki. Jest to element, który przenosi ruch w maszynie, w tym przypadku pracują elementy metalowe, które będą potrzebowały odpowiedniego smaru. Często stosuje się łożyska w obudowach (https://www.futurefarm24.pl/86-lozyska-i-obudowy-lozysk), które mają za zadanie chronić wnętrze, utrzymywać w środku smar oraz zapobiegać dostawaniu się zanieczyszczeń.

Łożyska kulkowe i wałeczkowe w obudowach

Jaką pracę wykonują łożyska?

Łożyska stosuje się w wielu elementach, które się obracają, dobrym przykładem może być koło samochodu czy też elementy urządzeń mechanicznych, łożysko umożliwia obrót jednego elementu względem drugiego, który najczęściej jest stały. Łożysko wykonuje się z wykorzystaniem precyzyjnych technologii, muszą być to dobrze dopasowane podzespoły, w przeciwnym razie w szybkim czasie mogłoby dojść do uszkodzenia. Często awaria łożyska może unieruchomić całą maszynę czy też pojazd. Dlatego stosuje się wysokiej jakości materiały, które odporne są również na działanie temperatury.

Najpopularniejsze są łożyska kulkowe, które posiadają wewnątrz kulki metalowe, które umożliwiają przenoszenie ruchu. Są to dość uniwersalne łożyska, które znajdziemy w wielu maszynach, w silnikach, generatorach, sprężarkach też pompach. Mogą być wykorzystywane w samochodach, maszynach rolniczych, w automatyce przemysłowej. Możemy spotkać łożyska kulkowe poprzeczne, jak również modele skośne. Dobierane są w zależności od przeznaczenia, rodzaju przenoszonych sił, często stosuje się łożyska wykonane ze stali nierdzewnej, które mogą pracować w różnych warunkach, są odporne na korozję. Niekiedy możemy spotkać także łożyska wykorzystujące obudowę metalową z elementami tworzywa sztucznego.

Łożyska w obudowach to dobre rozwiązanie, kiedy łożysko jest poza układem, wówczas obudowa chroni smar, chroni łożysko przed dostaniem się zanieczyszczeń. Ochrona łożyska jest bardzo ważna ze względu na szybkie zniszczenie w przypadku jeżeli do łożyska dostałyby się zanieczyszczenia. Mogłoby to doprowadzić do klinowania się kulek, lub też nierównej pracy, co mogłoby doprowadzić do zatarcia.