Carport, czyli nowoczesna alternatywa dla wiaty garażowej
Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród klientów indywidualnych, którzy zwykle montują je na dachach budynków czy konstrukcji wolnostojących, jak i wielkie przedsiębiorstwa inwestujące w ogromne farmy fotowoltaiczne.
Inną metodą na praktyczne wykorzystanie paneli słonecznych jest carport zwany także wiatą fotowoltaiczną.
Czym charakteryzują się carporty?
Carport jest zadaszeniem parkingowym z zamocowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi. Zwykle do jego budowy wykorzystuje się stalowe lub aluminiowe profile oraz blachę trapezową, które sprawiają, że konstrukcja jest bardzo wytrzymała, a sam proces montażu i demontażu trwa wiele krócej niż w przypadku tradycyjnego garażu. Posiadanie go nie tylko pozwala ochronić samochód przed negatywnym wpływem pogody, zniszczeniem czy kradzieżą, ale również uzyskać się dodatkową przestrzeń do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Dodatkowo może on pełnić funkcję stacji ładowania aut elektrycznych.
Kto może zdecydować się na wybór carportu?
Carport to świetna propozycja dla osób i instytucji, które zwracają w szczególną uwagę na troskę o środowisko naturalne oraz chcące osiągnąć jak największą niezależność energetyczną. Do tego grona zaliczają się np.:
- właściciele domów jednorodzinnych,
- prywatni przedsiębiorcy,
- szkoły i uczelnie,
- administratorzy budynków,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- gospodarstwa rolne,
- budynki medyczne, kulturalne, handlowe, itp.
Ogromnym plusem korzystania z tych rozwiązań zwłaszcza w przypadku obiektów komercyjnych jest brak konieczności obciążania dachów budynków i wyznaczania miejsca na montaż paneli.
Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania carportu
Wnętrze carportu można z powodzeniem dostosowywać do potrzeb użytkowników np. zwiększać lub zwiększać liczbę stanowisk ładujących, co ułatwia przedsiębiorstwom utrzymanie własnej floty samochodów. Konstrukcje parkingów znajdujących się przy biurowcach czy galeriach handlowych wyposaża się również w stacje ładowania rowerów, hulajnóg czy skuterów oraz gniazda elektryczne. Natomiast klienci indywidualni z pomocą instalacji garażowej doskonale radzą sobie z zaspokajaniem potrzeb energetycznych domostwa, gdyż panele potrafią produkować rocznie ok. 6300-7000 kWh. Ważną zaletą jest również możliwość otrzymania dofinansowania na montaż carportu z programów rządowych „Mój prąd” lub „Czyste powietrze”. Ponadto nie ma żadnych przeciwwskazań, by konstrukcja prezentowała się estetycznie i została dostosowana do kolorystyki ogrodzenia czy elewacji domu.